1050 lat pierwszego biskupstwa w Polsce

22-24 czerwca – obchody centralne

PIĄTEK, 22.6: ARCHIDIECEZJA – WIARA I KULTURA
Świętowanie z Maryją w Cudy Wielmożną
17.00 – Procesja ze Wzgórza Przemysła do fary
18.00 – Eucharystia i czuwanie modlitewne
21.00 – Apel
24.00 – Pasterka Maryjna
Koncert jubileuszowy IL DIVO na Ostrowie Tumskim godz. 20.30

SOBOTA, 23.6: ARCHIDIECEZJA – JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI
Spotkania stacyjne
11.00 – Spotkanie wspólnot i stowarzyszeń w różnych miejscach Poznania:

AKCJA KATOLICKA – kościół pw. św. Marcina (ul. Święty Marcin)
NADZWYCZAJNI SZAFARZE KOMUNII ŚWIĘTEJ – kościół pw. św. Wojciecha (Wzgórze św. Wojciecha)
SŁUŻBA LITURGICZNA – kościół pw. Bożego Ciała (ul. Krakowska)
WSPÓLNOTA NEOKATUCHUMENALNA – kościół pw. Najświętszego Zbawiciela (ul. Fredry)
KSM – kaplica RADIA EMAUS (ul. Zielona 2)
CARITAS – kościół pw. św. Franciszka Serafickiego (plac Bernardyński)
WSPÓLNOTA ŻYWEGO RÓŻAŃCA – kościół jezuitów (ul. Szewska)
ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM – kaplica Domu Prowincjalnego Sióstr Elżbietanek (ul. Łąkowa)
RUCH ŚWIATŁO – ŻYCIE – kościół księży salezjanów (ul. Wroniecka)
KATECHIŚCI – kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa (ul. Żydowska)

13.00 – Przemarsz do fary
13.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej z fary do katedry
14.00 – Posiłek przy katedrze
Wspólne świętowanie przy katedrze
15.00 – Czuwanie młodych
17.00 – Eucharystia jubileuszowa z udziałem Legata Papieskiego kard. Dominika Duki
19.00 – Koncert uwielbienia

NIEDZIELA, 24.6: ARCHIDIECEZJA – JESTEŚMY W RODZINIE
13.00 – Uroczysta Eucharystia dla rodzin w katedrze
Wielkie spotkanie rodzinne na Ostrowie Tumskim – festyn organizowany przez Caritas

Nowy wikariusz naszej parafii

Z radością informujemy, że Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański,
mianował Ks. Neoprezbitera Łukasza Krawczyka pochodzącego z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Puszczykowie,  wikariuszem parafii pw. św. Mateusza w Opalenicy.

Ks. Łukasz Krawczyk przyjął święcenia kapłańskie w katedrze poznańskiej dnia 26 maja 2018 r. ,
a obejmie funkcje wikariusza w naszej parafii od 1 lipca 2018 r. 

Ks. Łukaszowi życzymy Błogosławieństwa Bożego
i polecamy nowego Księdza Wikariusza w modlitwie.

WAKACJE 2018 – wyjazd dla dzieci

WAKACJE 2018

Już po raz jedenasty organizujemy wypoczynek dla dzieci.

W tym roku będą to wyjazdy:

 • Wyjazd nad morze KOŁOBRZEG

      28 lipiec – 3 sierpnia

 • Jednodniowe wyjazdy:
  • 11 lipiec – zwiedzanie:
   • Okęcie Ławica Poznań
   • Palmiarnia Poznań
  • 18 lipiec – zwiedzanie:
   • Okęcie Ławica Poznań
   • Brama Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego
  • 25 lipiec – zwiedzanie:
   • Kraina Stu Jezior Mniszki – warsztaty
   • Wąsowo
   • Pniewy

Szczegółowe informacje pod nr tel. 502 232 894.

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci z klas szkoły podstawowej na wyjazdy jednodniowe, a do Kołobrzegu roczniki 2005-2009.

Zapisy przyjmowane będą we wtorek 15 maja oraz w każdy poniedziałek od 21 maja wraz z przedpłatą.

Bieg Maryi – fotorelacja

1 maja przebiegliśmy Bieg Maryi 2018 w Opalenicy Wybiegło i wyszło nas prawie 300 osób. Dzięki naszym wspólnym siłom udało się nam uzbierać 6632 zł na rzecz dzieci z Domu Pokoju w Betlejem. Gorące podziękowania należą się Panu Burmistrzowi Tomaszowi Szulcowi i wszystkim pracownikom UM Opalenica oraz Panu Hubertowi Kukawie i Opalenickiemu Klubowi Biegacza. Dzięki ich zaangażowaniu nasz Bieg Maryi 2018 był wydarzeniem, które na długi czas zapadnie nam w pamięci. Podziękowania dla Centrum Kultury i Biblioteka w Opalenicy, które zajęło się oprawą dźwiękową naszego wydarzenia. Podziękowania również dla Dyrekcji i Pracowników Przedszkola nr 2 w Opalenicy oraz służbom porządkowym: policji, straży miejskiej, OSP OPALENICA. Podziękowania kieruję także do sponsorów: Koła Rolników Gminy Opalenica, Office Expert Ilona StachowiakFUJIEXPRESS FOTOPIETURA, Hurtowni Woka. Na zakończenie, wielkie dzięki dla głównych bohaterów tego wydarzenia: biegaczy i kijkarzy. Bez Was Bieg Maryi nie udałby się. Podziękowania wszystkim oraz każdemu z osobna za obecność i zaangażowanie .

Niech Pan wszystkim błogosławi a Maryja prowadzi jak zawsze!
ks. Łukasz Łukasik

FOTORELACJA

1 MAJA 2018 – BIEG MARYI

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Biegu Maryi serdecznie zapraszam wszystkich pięciokilometrowy bieg charytatywny, który odbędzie się 1 maja 2018 roku. Bieg rozpocznie się o godz. 13:00 na Rynku w Opalenicy.

Inicjatywa biegu powstała z pragnienia ludzkich serc. Przemierzając ulice miasta chcemy nieść każdemu Dobrą Nowinę. Pokazać, że podążanie za Jezusem
to obok poświęcenia i posłuszeństwa, także ogromna radość. Doskonałym przykładem
i wzorem do naśladowania jest dla nas Maryja, która wiernie podążała za Jezusem. Swoim fiat pozwoliła, aby Bóg zrealizował plan zbawienia ludzkości. Była przy Jezusie zarówno
w chwilach pięknych, jak i tych najtrudniejszych. I to właśnie Jej postawa spod krzyża, pełna bólu, a zarazem ufności Ojcu jest tą, którą chcemy głosić.

Wiemy, że każdy z uczestników, który stanie na linii startu ma inną historię. Chcemy więc, aby te zawody były okazją nie tylko do rozwoju kondycji fizycznej, ale także tej duchowej. Pragniemy, aby każda osoba, która przybędzie do Opalenicy, czy to w roli kibica, czy zawodnika, patrząc na Maryję odnalazła w swoim sercu ufność i nadzieję.

Bieg Maryi ma charakter biegu charytatywnego. Część z opłaty startowej zostanie przekazana na rzecz edukacji dzieci z sierocińca Dom Pokoju prowadzonego przez siostry Elżbietanki z Prowincji Poznańskiej. Zapisu można dokonać za pośrednictwem strony internetowej: www.biegmaryi.pl 

Jesteśmy przekonani, że startując w tych zawodach wkładamy swój udział w szerzenie Ewangelii i pokoju w Ziemi naszego Pana.

Bóg jest dobry – LIST DUSZPASTERSKI

Opalenica, Wielkanoc A.D. 2018

Bóg jest dobry

Umiłowani Parafianie!

W podarowanym nam przez Boga czasie spotykają nas różne sytuacje: radosne, zwyczajne, ale też i trudne. Jako Wasi duszpasterze chcielibyśmy zapewnić o modlitwie za każdą i każdego z Was. W Roku Duszpasterskim, którego hasło brzmi: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, w szczególności prosimy w modlitwach, abyśmy doświadczyli mocy działania Ducha Świętego, który umacnia miłość, abyśmy Go odkrywali na nowo i otwierali się na Jego działanie.

Cieszy nas Wasza obecność na niedzielnej i świątecznej Eucharystii. Udział w niej rodzi prawdziwe, zakorzenione w Bogu więzi i relacje. W taki sposób najpiękniej tworzymy wspólnotę parafialną. Wielu parafian, których brakuje na niedzielnych Mszach św., z nadzieją i troską oczekujemy. Zapewniamy każdego z Was, że jest naszej wspólnocie bardzo potrzebny i ma w niej swoje miejsce. Pamiętajmy, że parafia jest wspólnym dobrem, wspólną drogą. Budujmy ją z zaangażowaniem i razem umacniajmy się na drodze do zbawienia.

Z serca dziękujemy za Waszą otwartość serca, dobroć i życzliwość, których jakże często doświadczamy. Przepraszamy, jeśli kogoś uraziliśmy. Zapewniamy o naszej głębokiej trosce o każdego z Was. Jesteśmy otwarci na spotkania, dzielenie się z nami tym, co jest Waszym życiem, Waszą radością, a także i smutkiem czy trudnością, abyśmy mogli objąć to wspólną modlitwą i Bożym błogosławieństwem. W modlitwie pamiętamy o wszystkich, a zwłaszcza chorych i tych, których Pan powołał do Siebie.

Zachęcamy do skorzystania z posługi pojednania się z Panem Bogiem. Nie odkładajmy tego na czas przyszły. To dzisiaj Jezus Cię wzywa i zaprasza, abyś w Niego prawdziwie uwierzył. Wtedy nic nie ryzykujesz. Jeśli jednak nie uwierzysz, ryzykujesz utratę wszystkiego. Niech pojednanie z Bogiem i drugim człowiekiem będzie dla każdego z Was najgłębszą potrzebą serca. Wyczulajmy się na głos Jezusa i pójdźmy za nim. Bóg jest dobry! On kocha nas bezwarunkowo, bezgranicznie, pragnie nas nieustannie ratować, także wtedy, gdy upadamy, bo jak mówi Święty Paweł: „Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska”.

Zachęcamy, aby rodziny zatroszczyły się o przyjmowanie przez chorych i starszych Komunii Świętej, co także dzięki posłudze w naszej parafii nadzwyczajnych szafarzy, może stać się dla wielu coniedzielnym bliskim spotkaniem z Jezusem Eucharystycznym.

Kochani Parafianie, niech pełne nadziei słowa: Nie ma Go tu! Zmartwychwstał! napełniają każdego z Was niewypowiedzianą ufnością i prawdziwą radością.

Życzymy Wam błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

   Z modlitwą

    Wasi duszpasterze