Orszak Trzech Króli

W minioną niedzielę ulicami naszego miasta przemaszerował Orszak Trzech Króli. Jest to wydarzenie związane z Uroczystością Objawienia Pańskiego, po raz kolejny organizowane w Opalenicy.

Orszak wyruszył po Mszy św. o godz. 12.00 z kościoła św. Mateusza i przez Rynek przemaszerował do kościoła św. Józefa, aby pokłonić się małemu Jezusowi, Maryi i Józefowi.

Była to wspaniała okazja, aby jeszcze raz, przy wspólnym śpiewie kolęd, przeżyć tajemnicę narodzenia Bożego Syna.

“Na misyjnych drogach”

Od 12 – 14 grudnia ojciec Firmin Azalekor, ze Zgromadzenia Zakonnego Księży Werbistów, prowadził rekolekcje adwentowe w Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A.W. Niegolewskich i Gimnazjum im. gen. Sosnkowskiego. Był to czas na spotkanie z Afryką, nawet bardzo bliskie, czas na naukę afrykańskich pieśni, ale przede wszystkim czas otwarcia się na drugiego człowieka. Dzięki nim cała społeczność szkolna mogła dowiedzieć się więcej o odmiennych warunkach życiowych i edukacyjnych mieszkańców Togo.

W pierwszym dniu rekolekcji uczniowie spotkali się w auli przedszkola w Opalenicy ze studentami należącymi do Akademickiego Koła Misyjnego w Poznaniu. W czasie tych spotkań nie zabrakło śpiewu, i konkursów z nagrodami. Studenci dzielili się swoimi wakacyjnymi doświadczeniami misyjnymi m.in. z Jerozolimy, a także opowiadali o działalności koła misyjnego.

W drugim dniu oprócz nauki rekolekcyjnej w kościele, reprezentanci poszczególnych klas rywalizowali w zorganizowanych na sali OSiR w Opalenicy grach i zawodach misyjnych.

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zakończyli rekolekcje Mszą św. w kościele parafialnym p.w. św. Mateusza w Opalenicy.

Spotkanie z Misjonarzem Afryki wywarło ogromne wrażanie, ciekawe opowieści, przepiękne zdjęcia, muzyka afrykańska okazały się dobrą lekcją o życiu w Afryce oraz pracy misyjnej. Uczniowie mogli się przekonać o tym jak bardzo wiele dobrodziejstw posiadają, a jak często nie potrafią tego docenić.

Turniej piłki nożnej ministrantów o Puchar Księdza Proboszcza

Stałym elementem Dni Kultury Chrześcijańskiej jest Turniej piłki nożnej ministrantów o puchar Księdza Proboszcz Antoniego Lorenza. W sobotę 24 listopada 2018 r., w godzinach popołudniowych w hali sportowej OSiR-u spotkały się drużyny piłkarskie ministrantów. Po rozegranych meczach kolejne miejsca zajęli:

  1. Ministranci z Michorzewa
  2. Ministranci z Urbanowa
  3. Ministranci z Opalenicy, z parafii św. Józefa
  4. Ministranci z Opalenicy, z parafii św. Mateusza.

Zwycięzcy rozegrali mecz z drużyną Ojców Ministrantów z parafii św. Mateusza w Opalenicy, który zremisowali.

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali swoje drużyny, a także tym, którzy przybyli, aby kibicować piłkarzom.

Sacrosong – Bogu na chwałę

Chyba każdy zna słowa św. Augustyna: „Kto śpiewa – podwójnie się modli.” I coś w tym jest! Wertując Pismo Święte czytamy o chwaleniu Boga śpiewem: Włożył w mojej usta śpiew nowy (Ps 40,4), Radośnie będę Cię chwalił przy wtórze harfy (Ps 43,4b), Dobrze jest dziękować Panu i śpiewać Twemu Imieniu, o Najwyższy: głosić z rana Twoją łaskawość, a wierność Twoją nocami, na harfie dziesięciostrunnej i lirze, i pieśnią przy dźwiękach cytry (Ps 92, 2-4) czy też: A teraz ustami i z całego serca śpiewajcie i wychwalajcie Imię Pana. (Syr 39, 35). Tę radość, wyśpiewaną prosto z serca, można było usłyszeć w auli Przedszkola przy ul. Zamkowej. Tegoroczny Sacrosong, odbywający się w ramach XXVI Dni Kultury Chrześcijańskiej, miał miejsce po raz pierwszy w tym miejscu. Przy wypełnionej po brzegi sali przedszkolaki ze wszystkich opalenickich przedszkoli, a także dzieci i młodzież ze szkół podstawowych naszej gminy, wystąpiły przed zebranymi na widowni, wśród których zasiedli rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, a także dyrektor miejsca Beata Łukaszewska i dyrektor SP w Opalenicy Grażyna Szulc, przedstawiciele Rady Rodziców, która ufundowała słodkie podarunki dla artystów, ks. kan. Antoni Lorenz i ks. Łukasz Krawczyk.

W tym roku przegląd piosenki religijnej rozszerzony został o piosenkę patriotyczną, aby w ten sposób uczcić 100.lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. I tak aulę wypełniły dźwięki „Przybyli ułani pod okienko”, „My Pierwsza Brygada”, „Boże, coś Polskę”, „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie Panie”, „Wiara czyni cuda”, a także tony flażoletowego zespołu z Urbanowa oraz „Powrócisz tu” w solowym wykonaniu Anny Słocińskiej z Porażyna. Każdy z wykonawców otrzymał pamiątkowy dyplom i torbę słodkości. Całość poprowadziła Katarzyna Ciechańska. Sacrosong na stałe wpisał się już w Dni Kultury Chrześcijańskiej, które rok rocznie odbywają się jesienią w Opalenicy. Jest to doskonała okazja do pokazania wokalnych i instrumentalnych talentów uczniów z opalenickiej gminy.

Dziękujemy Młodym Wykonawcom i Opiekunom grup za to, że chcieli ubogacić to środowe popołudnie swoimi występami.

Konkurs wiedzy religijnej

Znajomość Ewangelii według św. Mateusza była podczas tegorocznego, dwudziestego już,  Konkursu Wiedzy Religijnej przepustką do etapu gminnego, którego finał odbył się podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej, 20 listopada 2018r. W auli Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi dzieci i młodzież ze szkół z terenu Gminy Opalenica rywalizowała w walce o najwyższe lokaty.

Zdobywcy najwyższych miejsc zostali uhonorowani dyplomem i nagrodami książkowymi, które wręczali Pani dyrektor Grażyna Szulc, ks. kan. Antoni Lorenz i ks. Łukasz Krawczyk. W przyszłym roku kolejne zmagania.

Błogosławieństwo lektorów i ceremoniarzy.

W sobotę 13 października ks. bp Grzegorz Balcerek udzielił błogosławieństwa Kościoła ministrantom promowanym w czasie rekolekcji wakacyjnych.

Z naszej parafii błogosławieństwo otrzymali: Krzysztof Komorowski – ceremoniarz, Igor Kaczmarek – lektor oraz Franciszek Marcinkowski – lektor. W sumie w katedrze błogosławieństwo otrzymało

  • 80 lektorów
  • 2 psałterzystów
  • 41 ceremoniarzy
  • 5 animatorów

Gratulujemy wszystkim i życzymy gorliwości i wytrwałości w pełnieniu funkcji podczas liturgii.

link do galerii